top
Aktualności | Artykuły | Galeria | Multimedia | O nas | Kontakt |      
MENU
Dzisiaj jestZmień schemat kolorów

Aktualności

Dodano: 2014.08.11 14:42

Tym razem w Pszczynie. W dniach 19-21 września. Kongres Mediów Niezależnych oraz współorganizator Stowarzyszenie Ruch Republikański zapraszają na trzecią edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO”.

Rozpoczniemy w Pszczyńskim Centrum Kultury ul.Piastowa 1 pokazem filmów nagrodzonych Grand Prix w latach 2012-2013 podczas dwóch pierwszych Festiwali Filmu Niezależnego „OKNO. Jest wśród nich film „Weronika i jej chłopcy” reż. Artura Pilarczyka ukazujący ludzi, których Polska opuściła, mimo że oni przy niej trwają. Pokazuje nieznane fakty historyczne, zapomnianych ludzi i tematy współczesne, nieobecne w mediach głównego nurtu. To opowieść o niezwykłej kobiecie, polskiej patriotce, żołnierzu AK, łagierniczce, pani kpt. Weronice Sebastianowicz i jej kolegach-kombatantach. Wszyscy są członkami Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Nasza bohaterka pochodzi z Kresów Wschodnich z terenu Wołkowyska, obecnie mieszka koło Grodna, w Skidlu. Parę miesięcy temu była po raz kolejny nękana przez władze białoruskie, tym razem pod pretekstem nielegalnego (sic!) przekazywania kombatantom świątecznych paczek z Polski.

Pokażemy też film „Święty ogień” autorstwa Macieja Grabysy i Jarosława Mańki. Autorzy filmu nawiązują do tragicznej historii Walentego Badylaka, który w akcie protestu wobec przemilczenia Zbrodni Katyńskiej przez władze PRL dokonał samospalenia na rynku w Krakowie w 1980 roku

Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „Okno” będzie również okazją do spotkań i rozmów ze znanymi reżyserami i dziennikarzami.

Oczywiście, najważniejszy będzie jak zwykle konkurs zgłoszonych na Festiwal filmów. Odbędą się pokazy tych filmów, prezentacja nagrodzonych twórców – i dyskusja z publicznością. W Jury Festiwalu jak corocznie zasiądą znani publicyści i filmowcy.

Kongres Mediów Niezależnych zaprasza do udziału w konkursie filmowym każdego: profesjonalistów, filmowców-amatorów oraz wszystkich pasjonatów sztuki filmowej. Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO” został stworzony z myślą o ludziach niezależnych, kochających prawdę. Na prośbę zainteresowanych, termin zgłaszania filmów na konkurs przedłużamy do końca sierpnia br

Regulamin oraz kartę zgłoszenia znajdziecie Państwo na stronie internetowej kmn.info.pl

Krzysztof Czabański, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych, Wioletta Machniewska, Dyrektor Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO” i Objazdowego Kina Niezależnego „OKNO”


Archiwum
Ruch Kontroli Wyborów
Copyright © 2010 by Strefa Obywatelska
Uwaga! strefaobywatelska.boo.pl nie bierze odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.