top
Aktualności | Artykuły | Galeria | Multimedia | O nas | Kontakt |      
MENU
Dzisiaj jestZmień schemat kolorów

Aktualności

Dodano: 2017.10.30 06:58

 

Wioletta Machniewska, dyrektor festiwalu / Aneta Markowska

 

W sobotę zakończył się w Olsztynie 6. Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego Okno. Główną nagrodę otrzymała Agnieszka Kozaczka-Gralak za film „Prorok”. - Profesjonaliści zaczęli gnuśnieć. Zamknęli się w salonach i zaczęli lekceważyć amatorów, a ci ich przeskoczyli. - z Wiolettą Machniewską, dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego Okno rozmawia Anna Krajkowska.

Festiwal Okno krąży po Polsce. Odbywał się już w Ełku, Pszczynie i Warszawie, tym razem zawitał do Olsztyna. Jak Pani ocenia tegoroczną edycję?

Tak, festiwal wędruje. Zależy nam bowiem, żeby jak największa publiczność lokalna miała do niego dostęp. Dla nas to jest bardzo ważne, bo nie chcemy reprezentować żadnego salonowego nurtu, tylko iść do ludzi. Myślę, że to wielka zaleta naszego festiwalu i dobrze się sprawdza. W Olsztynie wydarzenie się bardzo udało. Dopisały filmy i świetna publiczność. Oglądaliśmy filmy nawet do północy, a mimo tak późnej pory, widownia była całkiem spora. Mieszkańcy Olsztyna nam dziękowali za ten festiwal. 

Podobały im się filmy?
Tak. Niektórzy przychodzili z ciekawości na festiwal i zostawali. Rozmawiałam z panią, która przyszła, nie zapoznawszy się wcześniej z programem. Była mile zaskoczona filmem o Wojciechu Ziębińskim. Okazało się, że znała tego bohatera i miała okazję zobaczyć dokument o nim. Bardzo się wzruszyła. Przychodzili też nauczyciele, mówili, że chcą pokazać niektóre filmy swoim uczniom w szkołach.

To zatem wielki sukces festiwalu. Zwłaszcza, że jak Pani wielokrotnie podkreślała, festiwal OKNO jest festiwalem otwartym. Tu jednakowe szanse ma profesjonalista i amator.
Od początku nam zależało, aby ten festiwal był otwarty dla wszystkich. I jesteśmy dumni, bo dzięki naszej imprezie dwie osoby zajęły się filmem na poważnie. Pierwsza, to Jolanta Hajdasz, ubiegłoroczna laureatka, druga to Agnieszka Kozaczka-Gralak, tegoroczna tryumfatorka. Przed rokiem przysłała swój pierwszy film, który bardzo się wyróżnił. Zachęciło ją to, by zająć się filmem. I jej tegoroczna produkcja jest doskonała. Utarła nosa profesjonalistom. Ci zaczęli gnuśnieć. Zamknęli się w salonach i zaczęli lekceważyć amatorów, a amatorzy ich przeskoczyli.

Jaki jest ten zwycięski film Agnieszki Kozaczki-Gralak? Czym zachwycił widownię?
To film, jakiego dotąd na festiwalu nie było. Autorka niezwykle połączyła obraz z wierszem. To stworzyło wyjątkową harmonię. Ona wtłoczyła w nas ten film. Mogę powiedzieć, że odbiera się go duszą i ciałem. Coś niesamowitego.

Inne filmy też były dobre?
Jak wspomniałam, projekcje trwały do północy. Jury co rusz zmieniało swojego faworyta. Tak było do samego końca. Filmy stały na wysokim poziomie i pokazywały ciekawe tematy. Bo na naszym festiwalu nie zamykamy się na jakiejś konkretnej tematyce. Mogą być filmy mówiące o historii, ale też pokazujące bieżącą rzeczywistość. Nasz festiwal jest ze wszech miar otwarty.

Jaki jeszcze film zrobił na Pani wrażenie?
To dokument, który otrzymał nagrodę specjalną - „Krok po kroku” Adama Wasiaka. Opowiada on o zajęciach z nurkowania dla osób niepełnosprawnych. Okazuje się, że osoby niepełnosprawne się świetnie czują w wodzie, na równi ze sprawnymi. Wasiak pokazał ludzi, którzy czynią dobro dla drugiego człowieka. I o to też chodzi w naszym festiwalu. Naszą ideą jest dawać od ludzi – reżyserów, innym ludziom – widzom. 

Źródło: niezalezna.pl 


Dodano: 2017.10.13 11:50

VI Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „Okno” w Olsztynie

Znamy filmy, które walczyć będą o nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane przez Wicepremiera Pana Mateusza Morawieckiego , Ministra Obrony Narodowej Pana Antoniego Macierewicza oraz Prokuratora Krajowego Pana Bogdana Święczkowskiego.

 

 

„Panna Lodzia”- reż. Agata Gregorczyk-Janik. Autorka filmu ukończyła w Katedrze Sztuki Politechniki Radomskiej wydział nauczycielski , kierunek multimedia. Pani Agata Gregorczyk-Janik jest założycielka Konstancińskiej Grupy Artystycznej POD PRĄD.
Zdjęcia- Jacek Krajewski
Montaż- Jacek Krajewski
Muzyka- Igor Przebinowski, muzyka z płyty „Panny Wyklęte” Fundacji Niepodległości.

„SW-Historia Solidarności Walczącej”- reż. Paweł Przewoźny. Autor jest raperem
znanym pod pseudonimem UNDER. Trener szkoleń i warsztatów filmowych.

Montaż-Paweł Przewoźny
Zdjęcia-Paweł Przewoźny, Paweł Grzegorczuk, Kamil Grzegorczuk, Patryk Buta.

 

„Przyjaźń w cieniu Kremla- dzisiaj Gruzja”- reż. Maciej Grabysa, Wojciech Jachymiak. Autorzy są scenarzystami i reżyserami filmów dokumentalnych, reportaży i programów telewizyjnych.
Montaż- Marcin Dulemba
Zdjęcia- Wojciech Jachymiak

„Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin 1980-1989””- reż. Andrzej Moś. Twórca filmu jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Szkoły Filmowej w Lodzi. Dziennikarz, scenarzysta, autor wielu filmów dokumentalnych poświęconych lokalnej kulturze i historii. Był zwolniony po weryfikacji dziennikarzy w 1982 roku.
Zdjęcia- Andrzej Moś
Montaż- Zdzisław Siwik
Muzyka- Krystian Weber

„Błudko”-reż. Janusz Hanas. Pan Janusz jest byłym operatorem TV Lublin i założycielem Lubelskiej Wytwórni Filmowej.
Zdjęcia- Janusz Hanas, Grzegorz Filipiak, Artur Pawłowski
Montaż- Janusz Hanas

„Operacja Tannenberg”- reż. Anna piasek-Bosacka. Autorka jest scenarzystką, absolwentką Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Stypendystka Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Zdjęcia- Mateusz Macur
Montaż- Mariusz Lisecki

„Krok po kroku”- Adam Wasiak. Reżyser jest autorem filmów poświęconych nurkowaniu, operatorem zdjęć podwodnych, instruktorem nurkowania oraz współautorem Festiwalu Filmów o Nurkowaniu i Podwodnym Świecie. Adam Wasiak ukończył Akademie Filmu i Telewizji w Warszawie.
Zdjęcia- Adam Wasiak
Montaż- Adam Wasiak

„Wojciech Ziembiński droga niepodległości”- reż. Andrzej Ryszard Arwar. Zawodowo był Andrzej Ryszard Arwar związany ze stołeczną Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Jest absolwentem Akademii Filmu i Telewizji
Zdjęcia- Andrzej Ryszard Arwar
Montaż- Andrzej Ryszard Arwar

„Mów mi Rico”- reż. Szymon Piegza. Autor powyższego dzieła jest absolwentem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Katowicach.
Zdjęcia- Jakub Stoszek
Montaż- Jakub Stoszek

„Wszystkich Świętych”- reż. Dariusz Parczewski. Twórca „Wszystkich Świętych” jest absolwentem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Nadto jest animatorem kultury, nauczycielem, dziennikarzem, producentem i, oczywiście, reżyserem. Od studiów związany jest z filmem niezależnym, teatrem alternatywnym, sztuką współczesną, literaturą, poezją.
Zdjęcia- Dariusz Parczewski
Montaż- Dariusz Parczewski

„Prorok”- reż. Agnieszka Kozaczka-Gralak. Pani Agnieszka Kozaczka-Gralak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się projektowaniem ubioru, scenografią, kostiumem do filmu i teatru.
Zdjęcia- Agnieszka Kozaczek- Gralak
Montaż- Agnieszka – Gralak
Muzyka- Agnieszka Kozaczek – Gralak

Po raz pierwszy w ramach tegorocznej edycji Festiwalu zostaną pokazane filmy studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Dzieła młodych adeptów sztuki filmowej będą rywalizować o nagrodę Okna Na Świat w kategorii niezależnego filmu studenckiego.

Filmy oceniać będzie jury w składzie: Leszek Ciechonski, dr Jerzy Targalski, Jerzy Zalewski, dr Paweł Zyzak

Współorganizatorami są: Stowarzyszenie Ruch Kontroli Władzy-Ruch Kontroli Wyborów, Stowarzyszenie Ruch Republikański, Grupa Artystyczna Pod Prąd oraz CEIiK w Olsztynie.


 


Dodano: 2017.06.14 22:00

VI Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „Okno” w Olsztynie

Szanowni Państwo,

mamy zaszczyt zaprosić wszystkich chcących ukazać fakty, te znane i te nam nieznane, oraz ludzi z nimi związanych, których należy nie tylko ocalić od zapomnienia, ale przede wszystkim ich poznać. VI Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „Okno” jest inicjatywą skierowaną właśnie do Was.

Przypomnijmy zwycięzców ubiegłorocznego Festiwalu. Grand Prix otrzymał film Jolanty Hajdasz „Żołnierz Niezłomny Kościoła”. To dokument ukazujący  tragiczne losy i niezwykłe bohaterstwo ks. arcybiskupa Antoniego Baraniaka, sekretarza prymasów Polski  księży kardynałów Augusta Hlonda i  Stefana Wyszyńskiego. Największym dowodem męstwa i niezłomności abpa Baraniaka jest jego postawa podczas aresztowania oraz bezlitosnych przesłuchań w więzieniu śledczym w latach 1953-1955 mających na celu wymuszenie na nim zeznań pozwalających na zorganizowanie pokazowego procesu przeciwko księdzu prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Druga nagroda trafiła do Stanisława Markiewicza za film obrazujący w konkrecie czy tez poprzez indywidualną egzystencje tragizm życia w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Narratorem jest tu pan Marian Kołodziej, wiezień z numerem 432 tegoż obozu . Przekazuje on nam wiedzę o tym piekle na ziemi przy pomocy  rysunków i szkiców przez siebie wykonanych, w których „zatrzymał” dla nas tragizm swój i tragizm życia innych  w tej civitate diaboli.  Trzecie miejsce przypadło Arkadiuszowi Olszewskiemu za film „Ludobójstwo”  Z użyciem grafiki komputerowej  autor przedstawił widzowi historię rzezi dokonanej na Polakach. Nagroda specjalna przypadła Łukaszowi Bindek za obraz „Odebrano Nam całe dzieciństwo”. Dokument przedstawia historię zapomnianego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, do którego zwożono polskie dzieci z całego kraju. Film jest zapisem już to ogromu cierpień dzieci w okresie okupacji niemieckiej, już to  wyrazem pamięci i hołdu wobec najmłodszych bohaterskich ofiar niemieckiego okrucieństwa sprzed 70 lat.

Mamy nadzieję, że i w tym roku będziemy mogli poznać Państwa nowe dzieła.

Zapraszamy!

VI Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „Okno” odbędzie w dniach 26-28 października w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

Filmy przyjmujemy do 30 września 2017 roku

Regulamin oraz kartę zgłoszenia możecie Państwo pobrać ze strony www. stowarzyszenierkw.org oraz strefaobywatelska.boo.pl

Dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego Okno

Wioletta Machniewska

 

Pliki do pobrania:

KARTA ZGLOSZENIA FESTIWAL OKNO 2017

Regulamin Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego


Dodano: 2017.05.11 10:48

 

KLUB GAZETY POLSKIEJ W OLSZTYNIE ma zaszczyt zaprosić na spotkanie z dr Jerzym Targalskim, które dbędzie się 26.05.17 o godz. 18.30 w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów, ul. Pana Tadeusza 16a w Olsztynie


Dodano: 2017.03.23 11:43

Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie z autorem książki "Efekt domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce? dr Pawłem Zyzakiem, które odbędzie 29.03.2017r. o godz. 18.00 w siedzibie Izby Rzemieślniczej, ul. Prosta 38.


Dodano: 2017.03.10 13:35

Archiwum
Ruch Kontroli Wyborów
Copyright © 2010 by Strefa Obywatelska
Uwaga! strefaobywatelska.boo.pl nie bierze odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.